ORTODONCJA

Nazwa ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos-prosty i odous-ząb i oczywiście kojarzy nam się z prostowaniem zębów dla celów estetycznych. Jednak ortodoncja to precyzyjna nauka, nie tylko przywracająca piękno, ale przede wszystkim zdrowie – poprzez eliminowanie błędów natury i patologii związanych z wadami zgryzu oraz nieprawidłowościami w ustawieniu zębów.

Czy naprawdę jest to ważne, byśmy mieli proste zęby?

Tak. Proste zęby zwiększają poczucie własnej wartości, wyglądają ładniej i pozytywnie wpływają na nasz odbiór, podświadomie nadając nam wizerunek osób uporządkowanych i wiarygodnych. Ale prawidłowy zgryz to coś więcej niż ładna buzia. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu zębów łatwiej jest dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu zmniejszamy ilość osadu i kamienia nazębnego, które są główną przyczyną próchnicy i chorób przyzębia. Stłoczenie zębów powoduje ich niefizjologiczne obciążanie podczas żucia, co w konsekwencji może prowadzi
do zaniku kości wokół zębów czy cofania się dziąseł. Zdarza się, że zaniechanie leczenia ortodontycznego prowadzi do poważnych problemów, takich jak zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych powodujących silne i trudne do leczenia bóle. Leczenie ortodontyczne może więc rozwiązać kilka problemów jednocześnie: od nieestetycznego uśmiechu, zaburzenia żucia, po bóle i trzaski w stawach.

Co ważne, ortodoncja przeznaczona jest nie tylko dla dzieci. Nie ma tu limitu wieku. Dorośli mogą poddać się leczeniu bez względu na to, ile mają lat.

Dlaczego i kiedy należy wybrać się z dzieckiem do ortodonty? 

Pamiętajmy! Leczenie ortodontyczne to pierwszy krok do zdrowia i idealnego uśmiechu.

Aparaty ortodontyczne 

Niewidoczne aparaty ortodontyczne 

Proces leczenia ortodontycznego

Oto, jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

 • zgrzytanie zębami
 • ścieranie się zębów
 • odsłanianie się szyjek zębów
 • stłoczenia zębów
 • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego
 • niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów, szpar
 • bóle i trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych
 • pojawienie się objawów parodontozy

Dlaczego i kiedy należy wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Stowarzyszenia ortodontów zalecają, żeby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty nie później niż w wieku 7 lat. Im wcześniej zaś, tym lepiej. Możemy rozpocząć leczenie już u 2 lub 3-letnich dzieci. Wczesna interwencja może wyeliminować potrzebę zastosowania poważniejszych środków w późniejszym czasie. Obecnie ortodonci dysponują różnymi urządzeniami zaprojektowanymi tak, aby pokierować leczeniem już w fazie wzrostu kości.

Ortodonci potrafią dostrzec subtelne problemy ze wzrostem szczęki lub zębów już wtedy, gdy pojawią są pierwsze zęby mleczne. Wady zgryzu pojawiają się najczęściej już w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie, a ich najczęstszą przyczyną jest stosowanie smoczków oraz nieprawidłowa technika karmienia butelką.

Warto zwrócić uwagę na następujące zachowanie u dziecka:

 • Asymetria w rysach twarzy
 • Trudności w żuciu czy gryzieniu
 • Stale otwarta buzia
 • Oddychanie przez usta
 • Tłoczące się, źle ulokowane, nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami szczęki przesunięte lub wydające dźwięki
 • Trudności z wymową
 • Gryzienie policzka lub brzegu ust
 • Zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
 • Zaburzenia symetrii twarzy
 • Szczęki, które są za daleko wysunięte wprzód lub w tył
 • Zgrzytanie lub zaciskanie zębów.
 • Ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka
 • Wada wymowy
 • Dysfunkcja języka
 • Przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
 • Nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
 • Nieprawidłowe uszeregowanie zębów:

 

PROCES LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

PIERWSZA WIZYTA ma na celu określenie stopnia nasilenia wady zgryzu oraz wynikających z badania klinicznego potrzeb leczenia ortodontycznego.
DIAGNOSTYKA – Na podstawie badania klinicznego, analizy modeli diagnostycznych oraz badań dodatkowych zostaje postawione rozpoznanie ortodontyczne.
LECZENIE – Plan oraz sposób leczenia jest dobierany indywidualnie w zależności od wieku pacjenta, rodzaju i nasilenia wady zgryzu. Leczenie jest prowadzone według najnowszych metod opartych o światowe standardy postępowania ortodontycznego.
HIGIENA – W trakcie leczenia ortodontycznego należy ze szczególną starannością dbać o higienę jamy ustnej. Po założeniu aparatu pacjent otrzymuje zestaw specjalnych szczoteczek do zębów, nici dentystyczne oraz płukanki do ust. Podczas wizyt kontrolnych w razie potrzeby są prowadzone zabiegi wspomagające, które polegają na profesjonalnym oczyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej, osadu i kamienia nazębnego.
WSPÓŁPRACA – W razie potrzeby pacjenci są konsultowani przez specjalistów z periodontologii, protetyki stomatologicznej zachowawczej oraz chirurgii szczękowo-twarzowej, a także przez specjalistów z innych dziedzin medycyny.

Aparaty ortodontyczne

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ale najogólniej mówiąc dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe.

Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta, higieny. Leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych ale także dobremu samopoczuciu (komfortowi jamy ustnej), niwelowaniu niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu, a nawet modzie.

Aparat ortodontyczny ruchomy czyli zdejmowany

Jest to typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie. Noszony jest stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę. Może zawierać elementy dodatkowe takie jak 1. – śruba, 2. – sprężyna.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały jest naklejony specjalnym klejem na zęby przez cały czas leczenia.

1. Zamki: mogą być metalowe (także w wersji dla alergików) lub kosmetyczne (białe, kryształowe)
2. Ligatury: elementy elastyczne wymieniane przy każdej wizycie, dostępne we wszystkich kolorach
3. Łuk: element wymieniany kilka razy w trakcie leczenia

Clear Aligners

Proponujemy Państwu najnowsze osiągnięcie stomatologii w dziedzinie leczenia ortodontycznego. Innowacyjne nakładki Clear Aligner są alternatywą dla leczenia z zastosowaniem aparatu ruchomego lub stałego i nadają się do leczenia większości wad.
Dodatkowo dzięki przezroczystej barwie i dużej wygodzie użytkowania Clear Aligner zyskał uznanie pacjentów i lekarzy dentystów na całym świecie. Leczenie jest bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.
Nakładki Clear Aligner można samodzielnie zdjąć na czas posiłków, spotkań z klientami czy spotkań z przyjaciółmi. Podczas leczenia pacjent otrzymuje komplet trzech przezroczystych nakładek nazębnych, które użytkuje przez trzy kolejne tygodnie. O całkowitej ilości kompletów nakładek, które muszą być zastosowane decyduje lekarz dentysta po badaniu klinicznym pacjenta oraz analizie komputerowej zgryzu. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i najlepszych materiałów w produkcji leczenie przebiega w optymalny sposób.