LECZENIE CHORÓB PRZYZĘBIA

LECZENIE PARADONTOZY I CHORÓB PRZYZĘBIA

Wielu pacjentów myśli, że paradontozy nie można wyleczyć. To nieprawda, a ten stereotyp może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Dlatego warto dowiedzieć się więcej (zobacz tutaj) nt. tej powszechnej choroby przyzębia i rozpocząć przeciwdziałanie jej rozwojowi najszybciej jak to możliwe.

Należy pamiętać, że nieleczona choroba przyzębia atakuje nie tylko zęby, lecz cały organizm i ma A (15)negatywny wpływ także na inne narządy (np. układ krążenia), więc należy zadbać o dziąsła tak wcześnie, jak to możliwe.

Leczenie choroby przyzębia zależy od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Początkowo leczenie rozpoczyna się od eliminacji przyczyny, a potem leczymy jej objawy!

W celu usunięcia przyczyny, W Przychodni Miladent stosujemy leczenie stanu zapalnego za pomocą:

  • systemów korzeniowych zęba i powierzchni usuwając bakterie (System Vector urządzeń ultradźwiękowych, piezoelektrycznych, aparatów ciśnieniowych)
  • czyszczenia
  • systemów dostarczania antybiotyków bezpośrednio do kieszeni (o przedłużonym uwalnianiu do 6 miesięcy)
  • stymulacji laserowej
  • leków przepisywanych pacjentom


Periodontologia to dziedzina stomatologii, specjalizującej się w celu zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób przyzębia.

Choroby przyzębia to najczęstsza przyczyna utraty zębów po 35 roku życia. Uważa się, że około 80% populacji powyżej 30 roku życia może cierpieć z powodu tej choroby, w różnym stopniu jej nasilenia. Proces chorobowy zwykle jest powolny i bezbolesny. Większość dorosłych z chorobami przyzębia jest go nieświadomych. Przyczyny rozwoju choroby mogą być wielorakie, np.: palenie papierosów, ciąża, cukrzyca, chemioterapia, leki przepisywane na choroby serca, padaczka, a nawet pigułki antykoncepcyjne i leki przeciwdepresyjne.

Choroba przyzębia to postępujący stan zapalny niszczący dziąsła i otaczających tkanek (kości, więzadeł przyzębia) wokół zębów. Główną przyczyną chorób przyzębia jest nagromadzenie bakterii płytki nazębnej, która drażni dziąsła, powodując ich zaczerwienienie, uwrażliwienie, opuchnięcie. Nieusunięta płytka zmienia się w twardy materiał zwanym kamień nazębnym, który musi zostać usunięty, aby powstrzymać proces chorobowy. Z czasem, że tkanki dziąsła są niszczone przez blaszki i jej produkty ubocznych, wskutek czego powstają tzw. kieszenie pomiędzy zębami i dziąsłami. Płytka nazębna i kamień zaczyna wypełniać te kieszenie transferowy wypierając ząb, który zostaje zniszczony.

PROFESJONALNA PROFILAKTYKA PRÓCHNICY I CHORÓB PRZYZĘBIA OBEJMUJE:

  • przegląd stanu jamy ustnej (ocena uzębienia, dziąseł i błony śluzowej),
  • indywidualny dobór techniki oczyszczania zębów, pasty, szczoteczki,
  • skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie czyli usuwanie przebarwień,
  • lakierowanie (fluoryzacje) zębów,
  • lakowanie bruzd i szczelin.